Zastosowanie druku 3DDynamiczny rozwój druku 3D na świecie sprawił, że ta metoda wytwarzania produktów, prototypów i krótkich serii produkcyjnych przebojem weszła w wiele dziedzin przemysłu, medycyny i wzornictwa. Zastępuje ona dotychczasowe procesy produkcyjne, umożliwiając wytworzenie produktu szybciej i taniej. Każdego miesiąca portale branżowe przytaczają kilkadziesiąt przykładów z coraz to nowych dziedzin życia, w których to druk 3D znalazł swoje miejsce.
Indywidualne obudowydruk 3d indywidualne obudowy

Nowoczesna technologia druku 3D umożliwia stworzenie indywidualnej, dostosowanej do własnych potrzeb obudowy. Nie ma już konieczności projektowania urządzenia by zmieściło się do uniwersalnej obudowy. Dzięki drukowi 3D to obudowę stworzymy tak by pasowała do danego urządzenia. Obudowy mogą posiadać napisy 3D, otwory, ruchome elementy. Bardzo częstym zabiegiem jest stworzenie obudowy do już istniejącego układu elektronicznego, mechanicznego uwzględniającą potrzeby jego chłodzenia i miejsce jego przeznaczenia oraz inne szczególne cechy danego urządzenia.

Obudowa zaprojektowana na podstawie dostarczonego układu elektronicznego. Wykonana w technologi MJP, wydruk o grubości warstwy 29um. Wymiary gabarytowe obudowy 65 x 50 x 10mm

 Prototyp przed formą wtryskowądruk 3d prototyp forma wtryskowa

Wysoka precyzja wydruków 3D idealnie nadaje się do stworzenia prototypu elementu dla którego projektowana jest forma wtryskowa. Stworzenie prototypu przed faktycznym wykonaniem formy wtryskowej pozwala wykryć i poprawić błędy projektowe trudne do wychwycenia przy złożonych modelach, koleją zaletą jest, możliwość zestawienia prototypu z gotowymi już częściami i sprawdzenia czy współpracują one ze sobą bez przeszkód. Biorąc pod uwagę bardzo krótki czas wykonania precyzyjnego prototypu w stosunku do stworzenia formy wtryskowej, jest to propozycja którą warto rozważyć podczas projektowania i przed wykonaniem nowej formy wtryskowej.

Prototyp części obudowy wykonany przed stworzeniem formy wtryskowej. Druk 3D w technologii MJP. Grubość warstwy 32um. Wymiary gabarytowe: 70 x 150 x 40 mm.

 Formy wtryskowedruk 3d  forma wtryskowa

Niektóre przemysłowe technologie wytwarzania przyrostowego pozwalają na wykonanie formy wtryskowej , do której po umieszczeniu jej we wtryskarce można dokonywać wtrysków z różnych termoplastów. Formy wytworzone tym sposobem wytrzymują kilka set wtrysków i umożliwią wykonanie krótkiej serii produkcyjnej. Niewątpliwymi zaletami drukowanych form są niski koszt ich powstania oraz krótki czas druku - w większości przypadków formę udaje się wydrukować w mniej niż 24h.

 Oprzyrządowaniedruk 3d  oprzyrządowanie

Druk 3D zapewnia szybki i precyzyjny sposób wytwarzania przyrządów i uchwytów montażowych do produkcji wyrobów z metalu, drewna czy plastiku oraz na potrzeby montażu urządzeń elektronicznych. Pozwala to na obniżenie kosztów wytworzenia dedykowanego oprzyrządowania do stanowiska pracy, podnosi efektywność produkcji i jakość montowanych wyrobów. Inżynierowie mogą łatwo ocenić wydajność zaprojektowanego oprzyrządowania technologicznego, szybko wprowadzić ewentualne modyfikacje w celu maksymalnej wydajności procesu oraz jego ergonomii. Szybkość wdrożenia nowych rozwiązań w zakresie przygotowania oprzyrządowania technologicznego z wykorzystaniem technologii druku 3D jest bezkonkurencyjna w stosunku do tradycyjnych metod wykonywania tego typu oprzyrządowania.

 Wyroby dla jubilerówdruk 3d  biżuteria

Drukarki 3D tworzące elementy z wosku doskonale odnajdują się w przemyśle jubilerskim, dzięki nim cały proces projektowania biżuterii może zostać przeniesiony do programu komputerowego, gdzie powstaje wirtualny model biżuterii. Następnie model drukowany jest z dużą dokładnością(grubość warstwy może wynosić zaledwie 10um) i odlewany. Znacząco przyspiesza to proces tworzenia nowych wzorów, a ponadto dzieki komputerowemu modelowi w bardzo krótkim czasie jesteśmy wstanie stworzyć kilka podobnych wersji jednego wyrobu.

 Modelarstwodruk 3d  modelarstwo

Druk 3D znalazł swoje zastosowanie nawet w tak niszowej branży jaką jest modelarstwo. Całkowicie zrewolucjonizował on sposób tworzenia modeli w mikro skali, przenosząc go do świata modelowania 3D. Dzięki technologii przyrostowej można stworzyć precyzyjne figurki, zagwarantować ich powtarzalność i na bieżąco wprowadzać korekty w projekcie. Druk 3D umożliwia tworzenie modeli z detalami na poziomie nawet 0.1mm.

 Medycynadruk 3d  medycyna

Na całym świecie druk 3D w medycynie to już standard. Lekarze stosują go podczas przygotowania przed poważną operacją. Druk 3D umożliwia stworzenie precyzyjnego modelu konkretnego schorzenia / złamania lub innej anomalii poprzez druk na podstawie skanu z tomografu komputerowego. Lekarze dzięki temu rozwiązaniu jeszcze przed operacją na modelu przypisanym do konkretnego pacjenta mogą przeanalizować a nawet przećwiczyć operację. W rezultacie lekarze mają dużo większą wiedze o dolegliwości pacjenta, mogą lepiej zaplanować operacje, przez co skraca się czas zabiegu i znacząco wzrasta jego bezpieczeństwo.

 Archeologiadruk 3d  archeologia

Metoda wytwarzania przyrostowego wykorzystywana jest również w archeologi. Odkrywcy starożytnych cywilizacji dzięki technologi XXI mogą bez otwierania sarkofagu wykonać dokładny model znajdującej się w środku mumii. Pierwszym etapem tego procesu jest wykonanie skanowania tomografem komputerowym, dzięki czemu otrzymamy model zawartości sarkofagu. Drugim etapem jest druk mumii. Dzięki takiemu procesowi możemy otrzymać rzeczywisty model mumii znajdującej się w sarkofagu.

 Formy silikonowedruk 3d  formy silikonowe

Precyzyjne detale tworzone na drukarce 3D świetnie nadają się do tworzenia na ich podstawie form silikonowych. Specjalistyczny fotopolimer używany podczas druku nie przywiera do silikonowej formy. Czas tworzenia formy silikonowej to typowo 24h - tyle czasu potrzeba by silikon zastygł, po tym czasie czas odlania każdego kolejnego elementu w formie to około godzina. Pozwala to na szybkie stworzenie krótkiej serii wyrobów.

 Figurkidruk 3d figurka

Druk 3D wykorzystywany jest do tworzenia figurek postaci z gier. Możliwe jest stworzenie figurki od razu w pełnej gamie kolorów lub w jednym kolorze do pomalowania w kolejnym procesie. Ponadto na podstawie skanu 3D można stworzyć trójwymiarową figurkę samego siebie. Figurki mogą mieć dowolną wielkość - z jednego pliku możemy wykonać figurki różnych rozmiarów, skalując je komputerowo przed rozpoczęciem druku.

W Polsce są już zrealizowane projekty w których drukowane były nie tylko małe figurki, ale również całe rzeźby wielkości kilku metrów. Przy takich projektach drukowane elementy są w częściach a łączone są ze sobą w ostatnim procesie. Dodatkowo cała rzeźba musi być wzmocniona metalowym stelażem i wypełniaczem, co zagwarantuje jej odpowiednią odporność na warunki atmosferyczne.


druk 3d rodzaje

Druk 3D to bardzo ogólna nazwa pod którą kryją się różne technologie wytwarzania przyrostowego. Można je podzielić na kilka różnych sposobów ze względu na ich dokładność, materiał z którego tworzą elementy oraz obszar stosowania.

Przeczytaj krótki artykuł opisujący zasadę działania kilku najpopularniejszych i najciekawszych technik druku 3D.