Pierwszy na świecie wydrukowany 3D mostHolenderska firma MX3D zamierza jako pierwsza na świecie wydrukować 3D metalowy most nad jednym z kanałów w Amsterdamie.druk 3d most


MX3D jest firmą zajmującą się robotyką i wieloosiowym drukiem 3D. Cel jaki założyli sobie inżynierowie jest stworzenie metalowego mostu, który połączy dwa brzegi jednego z Amsterdamskich kanałów. Planowo cały drukowany 3D most ma być gotowy w 2017 roku.

Do zrealizowania swojego pomysłu projektanci używają standardowych robotów przemysłowych, które typowo stosowane są w przemyśle motoryzacyjnym, na liniach montażowych. Roboty zostały zmodyfikowane poprzez dodanie do niech modułów spawalniczych i specjalistycznego oprogramowania. To właśnie to oprogramowanie pozwala na wykonywanie skomplikowanych ruchów i umożliwia ustawanie elektrody spawalniczej pod dowolnym, wymaganym kątem.

Druk 3D mostu odbywa się poprzez dospawanie przez robota warstw metalu w miejscach, gdzie ma powstać stalowa konstrukcja. Co ciekawe most ma być całkowicie wydrukowany 3D przez roboty, które wraz z postępem prac będą autonomicznie przesuwały się po już gotowych częściach konstrukcji.

W takim podejściu do druku 3D, nie ma ograniczenia polem roboczym maszyny, przez co teoretycznie można wydrukować nieskończenie wielki obiekt.

Z całą pewnością zgromadzone w tym projekcie doświadczenie umożliwi w przyszłości wykonanie znacznie większych mostów , potrafiących unieść ruch samochodowy oraz kolejowy. Ponadto stworzone algorytmy pozwolą na całkowicie autonomiczną pracę robotów w kolejnych projektach.


źródło: Dezeen
blog druk 3d