Druk 3D - samochódW 2015 roku podczas targów motoryzacyjnych w Genewie (Szwajcaria), Firma Edag zaprezentowała wydrukowany w 3D samochód. W połączeniu z multimedialnym podświetleniem całej karoserii model prezentował się niesamowicie.druk 3d samochód


W projekcie największy nacisk położono na zewnętrzne części samochodu, celem inżynierów było uzyskanie jak najmniejszej wagi zewnętrznych podzespołów samochodu, przy zachowaniu wymaganej sztywności nadwozia. Na etapie projektowania, inżynierowie wpierali się na przyrodzie, ich modelem wzorcowym był liść – który posiada sztywny stelaż pokryty cienką warstwą zewnętrzną(skóra liścia). Takie połączenie zapewnia odpowiednią sztywność konstrukcji przy minimalizacji masy.

Na etapie tworzenia prototypu, okazało się, że druk 3D idealnie sprawdza się, podczas tworzenia szkieletu nadwozia, umożliwiał szybkie wydrukowanie poszczególnych elementów karoserii, zapewniając im odpowiednią sztywność oraz niską masę. Jednocześnie oszczędzając znaczącą ilość materiału, która musiała by być zmarnowana przy użyciu procesów ubytkowych.

Cała karoseria składa się z 45 części, a proces druku 3D trwał tydzień. Co jak na tak skomplikowany i wielkogabarytowy obiekt jest czasem ekspresowym.

Ostatnim etapem tworzenia karoserii było połączenie wydrukowanych w 3D elementów oraz pokrycie ich lekkim oraz odpornym na temperaturę i wilgotność materiałem. W rezultacie inżynierowie mogli pochwalić się niebywałym stosunkiem masy do sztywności nadwozia.

Chociaż w najbliższym czasie metoda druku 3D karoserii raczej nie trafi do masowej produkcji samochodów, wydaje się, że może znaleźć swoje zastosowanie przy produkcji krótkoseryjnych, ekskluzywnych modeli.


źródło: The Auto Channel
blog druk 3d