Druk 3D - formy wtryskoweDruk 3D staje się coraz bardziej powszechny w przemyśle i każdego dnia znajduje nowe zastosowanie. Jeszcze kilka miesięcy temu nie było możliwe wykonanie formy wtryskowej w czasie krótszym niż jeden dzień i dodatkowo redukcji kosztów nawet o 90%. Możliwości takie daje technologia przyrostowa. Wykonywane przez nas formy umożliwiają przejście od projektu do wtrysku w jeden dzień. Dziś kończysz projekt formy, jutro robisz wtrysk. Formy wykonane w technologii Muli Jet Printing pozwalają na wykonanie kilkuset wtrysków. Jest to idealne rozwiązanie dla krótkich serii produkcyjnych.
Drukujemy formy wtryskowe jako samodzielne, wykonane całkowicie w technologii przyrostowej do bezpośredniego zamontowania na wtryskarce lub wkładki kształtujące do montażu w stalowej obudowie.

Optymalne rozwiązanie to wykonanie uniwersalnej formy stalowej o modułowej budowie pozwalającej na szybkie przezbrojenie i dopasowanie wielkości gniazda roboczego do potrzeb produkowanego wyrobu oraz wykonanie samych wkładek roboczych w technologii druku 3D. Wytwarzane przez nas formy podlegają obróbce cieplno-chemicznej, która zwiększa ich odporność na wysokie temperatury oraz pozwala na przeniesienie dużych obciążeń jakie powstają w procesie wtrysku. W celu zwiększenia żywotności zalecamy ich chłodzenie sprężonym powietrzem po każdym cyklu.

 

Formy wtryskowe, zalety form wykonywanych w technologii przyrostowejDruk 3D uniwersalnE formy wtryskowe MJP

 

kwadrat możliwość wtrysku termoplastów - PP, PE, PA, ABS , itp.

kwadrat krótki czas wyprodukowania,

kwadrat niskie koszty wykonania,

kwadrat główne zasady projektowania takie same jak dla tradycyjnego rozwiązania

kwadrat możliwość wtrysku syntetycznego kauczuku - otrzymania wypraski z elastycznego materiału

 

Dlaczego drukujemy formy wtryskoweWtrysk

Wysokie koszty uruchomienia produkcji

Długi czas wykonania formy wtryskowej

Niski koszt przy produkcji masowej

Wysoka powtarzalność produkcji

druk 3d formy wtryskowe

Druk 3D

Krótki czas produkcji pojedynczych sztuk

Niski koszt wykonania pojedynczego elementu

Możliwość wykonania wyrobów z materiałów o różnych własnościach

Ekonomiczna produkcja przy seriach po kilka sztuk

 


Biorąc pod uwagę dwie popularne metody wytwarzania detali - wtrysk do tradycyjnej formy wtryskowej oraz druk 3D. Łato da się zauważyć, że obie te metody dobrze się uzupełniają. Druk 3D pozwala szybko i niskim kosztem wytworzyć prototyp lub kilka pojedynczych egzemplarzy produktu. Metodę wtrysku do tradycyjnej formy metalowej wykorzystamy przy produkcji masowej. Jej zastosowanie dla dużych serii wynika z dużych kosztów uruchomienia produkcji, a sam czas potrzebny na wykonanie metalowej formy nie jest krótki. Oferowane przez nas drukowane formy wtryskowe wypełniają lukę w której obie opisane technologie nie są wstanie zaoferować dobrego stosunku ceny do ilości otrzymanych wyrobów. Krótkie serie produkcyjne na poziomie 100-200 egzemplarzy. W tym przedziale produkcyjnym formy drukowane sprawdzają się najlepiej. Ich koszt wykonania jest znacznie niższy od metalowych form, a przy tym tworzone są z szybkością wydruku 3D. Dzięki czemu opłacalne staje się tworzenie krótkiej serii produkcyjnej metodą wtrysku.

Optymalne rozwiązaniewkładki do formy wtryskowej

Wykonane w technologii przyrostowej

Obrabiane cieplno - chemicznie

 

uniwersalna forma

Stanowi bazę dla wkładek kształtujących - umożliwia ich szybki montaż i domontaż

Większa stabilność wymiarowa

 

forma druk 3d

możliwa produkcja z różnych termoplastów

zalecane chłodzenie sprężonym powietrzem po każdym wtrysku

cykl produkcyjny ok 2 min.

 Możliwe jest wykonanie całkowicie formy na drukarce 3D, jednak przy większej ilości projektów znacznie lepiej sprawdza się połączenie uniwersalnej metalowej formy z drukowanymi wkładkami. Takie rozwiązanie pozwala obniżyć koszt druku wkładek - możliwe jest wydrukowanie wkładek z mniejszymi naddatkami, gdyż dużą część siły ścisku przejmuje metalowa forma. Kolejną zaletą zestawu metalowa forma i drukowana wkładka jest lepsze odprowadzanie temperatury po wtrysku, znacząco podnosi to żywotność wkładek. Ponadto uniwersalna forma daje możliwość bardzo szybkiej wymiany wkładek, dzięki czemu po skończonej realizacji projektu w kilka minut możemy podmienić wkładki i zacząć prace nad nowym wyrobem.

Zalety drukowanych wkładekwkładki do formy wtryskowej

 

niskie koszty wykonania - nawet 10 razy mniejsze niż stalowych odpowiedników

szybki czas realizacji - w większości przypadków poniżej 24 h

gładka powierzchnia formy bez dodatkowej obróbki mechanicznej dzięki drukowi z warstwą 16μm lub 29 μm

możliwość wykonania optymalnych kanałów chłodzących

szybki montaż i demontaż

 

Wytyczne do projektowaniawkładki do formy wtryskowej

 

naddatki boczne minimum 10 mm

pochylenia ścian większe niż 5°

otwory - min. Φ2.0mm

zaokrąglenia na krawędziach min. 0.3mm

kanały chłodzące - min. 10mm od pow. formowania

 

Formy składające się z wielu elementów

.

Drukowane w 3D formy składające się z większej ilości elementów doskonale nadają się do wytwarzania za ich przyczyną skomplikowanych wyprasek. Formy takie eliminują potrzebę stosowania wypychaczy, co znacząco skraca czas potrzebny na wytworzenie formy. Po każdym wtrysku należy wydrukowaną formę wyjąć z metalowej obudowy i ręcznie rozłożyć. Przy produkcji krótko seryjnej pozwala to na otrzymanie do 30 gotowych elementów na godzinę, ilość taka jest nie możliwa do wytworzenia w tak krótkim czasie za pomocą drukarki 3D.forma wtryskowa składająca się z wielu elementów

wypraski