Druk 3D

Czy druk 3D ma zastosowanie w branży gier?

Rynek gier w ostatnich latach stał się branżą wartą miliardy złotych rocznie. Gry są obecnie popularną rozrywką zarówno dla młodzieży jak i osób do 40 roku życia. W ostatnich 10 latach znacznie wzrosła liczba osób w wieku powyżej 30 lat spędzających swój wolny czas na grach. Popularne ciągle są gry komputerowe oraz na konsole ale z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się gry typu VR (virtual reality). Druk 3D

Równolegle do branży gier swoją popularność zdobywała również branża druku 3D, ta również zaliczyła ogromy wzrost popularności w ciągu ostatniej dekady. Obecnie wydruki 3D dostępne są w przystępnej cenie praktycznie dla każdego.

Znaczący rozwój obu branż odbywający się w tym samym czasie niejako wepchał je miedzy siebie. Druk 3D szukał kolejnych dziedzin dla których można szybko i tanio wydrukować 3D potrzebne elementy natomiast branża gier potrzebowała metody wytwarzania akcesoriów i dodatków które nie muszą być produkowane na skalę masową. Poniżej prezentujemy zastosowania druku 3D które z powodzeniem sprawdzają się w branży gier.

Obudowy do Raspberry PI wykonywane metodą druku 3D

Raspberry Pi to niewielkich wymiarów układ elektroniczny który może służyć jako komputer. Został zaprojektowany z myślą o niewielkiej cenie i prostocie. Komputer ten jest bardzo dobrze znany w świecie elektroników oraz graczy gdyż może posłużyć za prostą konsole do gier starszego typu. W Internecie jest wiele łatwo dostępnych projektów zrealizowanych za pomocą tej platformy. Druk 3D może pomóc w stworzeniu spersonalizowanej obudowy do Raspberry PI. Dzięki temu wykonamy obudowę z własnym logo i ukryjemy nieużywane przez naszą aplikacje złącza tej platformy.

Druk 3D wytworzy akcesoria do padów i kontrolerów

druk 3d gry
gry

Większość nowoczesnych kontrolerów jest dostosowane pod względem ergonomicznym do długotrwałych, kilkugodzinnych sesji. Jeśli natomiast jesteś fanem starszego typu gier to prawdopodobnie posiadasz dużą ilość prostych kontrolerów, które nie są poręczne. Może być dobry rozwiązaniem do modyfikacji i ulepszenia tego typu kontrolerów. Dzięki drukowi 3D wykonasz nakładkę na swój kontroler lub całkowicie go przeprojektujesz by dopasować go lepiej do kształtu swoich dłoni. Dodatkowo umożliwi Ci wykonanie części zamiennych, które mogą się przydać w przypadku uszkodzenia oryginalnego podzespołu.

Przechowywanie gier w pudełkach wydrukowanych

Gracze zbierają mnóstwo akcesoriów do gier. Najczęściej są to różnego typu ozdoby, figurki, plakaty czy akcesoria związane z daną grą. Akcesoria te wymagają znacznej ilości wolnego miejsca do ich przechowywania. Same gry również mogą zajmować dużo miejsca, zwłaszcza te retro, które były sprzedawane na dużych, niezgrabnych opakowaniach. To kolejny problem, który może rozwiązać druk 3D. Podobnie jak w przypadku tworzenia niestandardowych obudów do Raspberry Pi, pozwala tworzyć pudełka, pojemniki, półki, aby przechowywać nasz sprzęt do gier. Niestandardowe pudełka do przechowywania mogą pomóc w uporządkowaniu gier, dzięki czemu możesz szybko znaleźć tę, w którą chcesz zagrać.

Gry planszowe a druk 3D

Druk 3D można również zastosować do wytwarzania podzespołów używanych w grach planszowych. Wykona zgubione pionki, kostki i inne przedmioty używane przy grach planszowych. Ponadto możemy wydrukować organizery dostosowane do naszych potrzeb i umieścić w nich plansze i wszystkie elementy związane z grą. Standardowe pionki możemy zamienić na pionki wydrukowane 3D i spersonalizowane pod interesujące nas zagadnienie.