Dron z drukarki 3D

dron z drukarki 3D

Drony znalazły swoje zastosowanie jako:

  • wielozadaniowe samoloty szpiegowskie
  • narzędzia filmowania krajobrazów, koncertów i imprez
  • urządzenia monitorujące stan szlaków kolejowych
  • narzędzie do zliczania ilości dzikich zwierząt w lasach
  • zabawka

Znaczny wzrost liczby dronów przeznaczonych dla amatorów, wykreował nową gałąź rynku, która potrzebuje unikalnych części zamiennych do tego typu maszyn. To właśnie druk 3D wydaje się idealną metodą do tworzenia lekkich zamienników do uszkodzonych np. podczas nieudanego lądowania części drona.

Każdy, kto posiada drukarkę 3D, nawet tą w najbardziej podstawowej wersji jest w stanie bardzo szybko dodrukować zniszczone części swojego drona. Przy tym dzięki drukowi 3D, bardzo często odtworzona cześć może zostać odchudzona (poprzez jej przeprojektowanie) przy zachowaniu tej samej sztywności co z pewnością poprawi parametry maszyny.

Idąc dalej druk 3D umożliwia również upgrade drona – możemy drukować części o zmienionej geometrii, dodawać różne motywy, co sprawi, że nasz dron stanie się unikatowy i spersonalizowany. Do stworzenia większości elementów drona wystarczy druk 3D w technologii FDM – wówczas najlepszym wyborem do stworzenia potrzebnej części będzie lekki i wytrzymały ABS. Czasem może się okazać, że niektóre części są na tyle skomplikowane, że wymagane będzie użycie jednej z profesjonalnych technologii druku 3D – MJP – technologia druku 3D z wytrzymałej żywicy światło utwardzalnej. W sieci można już zobaczyć wiele projektów dronów zrealizowanych za pomocą druku 3D, gdzie mamy tylko płytkę z układem elektronicznym, silniki i baterie , a cała reszta drona została zaprojektowana i wydrukowana w technologii 3D.