Druk 3D – hydroformowanie
Przy użyciu modeli stworzonych na drukarce 3D możemy wykonywać formy pod elementy do technologii hydroformowania.
Coraz częściej drukarki 3D wykorzystywane są nie tylko do tworzenia prototypów, ale również do wytwarzania narzędzi, dzięki którym możliwe wykonanie jest produkcji wielko seryjnej.
Pierwszym zastosowaniem drukowania 3D narzędzi było stworzenie formy wtryskowej. Forma taka umożliwia wykonanie w zależności od kształtu nawet do 300 elementów. Kolejnym ciekawym zastosowaniem druku 3D jako metody wytwarzania narzędzi jest tworzenie form do technologii hydroformowania.
Hydroformowanie – metoda nadawania kształtu elementom z blachy poprzez ciśnienie wygenerowane przez ciecz. Metoda ta popularna jest w przemyśle motoryzacyjnym oraz rowerowym( hydro-formowane ramy rowerowe).
Przy użyciu odpowiednich materiałów, wydrukowana 3D forma jest w stanie wytrzymać 15 – 20 ton nacisku, co jest wartością wystarczającą do użycia jej podczas procesu hydroformowania. Tak wysokie parametry wydruku 3D umożliwiają wygięcie w metodzie hydroformowania blach nie tylko 1,5mm ale również 3mm. Niewątpliwą zaletą wydrukowanej formy jest czas jej powstawania – liczony w godzinach a nie dniach. Ponadto Skomplikowanie formy nie wpływa na zwiększenie jej kosztu oraz nie wydłuża czasu jej powstawania.
Co ważne do wydrukowania formy pod hydroformowanie nie trzeba wymieniać w drukarce 3D materiału, gdyż idealnie nadaje się do tego typowa światło-utwardzalna żywica, używana do druku prototypów. Dlatego cena formy nie jest wyższa od ceny prototypu o takich samych wymiarach.
Chociaż sam proces formowania części wodą, nie jest bardzo popularny w Polsce, znacznie tańsze i możliwe do wydrukowania formy 3D mogą znacząco przyspieszyć i rozpowszechnić tą metodę wytwarzania.