Druk 3D meble

Holenderska projektantka Lilian van Daal udowadnia, że druk 3D może z powodzeniem zastąpić tradycyjne metody wytwarzania mebli, dając producentom znaczne oszczędności czasu i materiału.

druk 3d meble

Jako przykład projektantka podaje sofę, której stworzenie wymaga połączenia ze sobą różnych materiałów, co znacznie wydłuża proces i koszt produkcji mebla.

Liliana w swojej pracy wykorzystuje biomimike jako podstawę swoich projektów – wzoruje się na przyrodzie w celu odkrycia optymalnego rozwiązania. Dzięki podpatrywaniu rozwiązać wykorzystywanych przez naturę, udało się projektantce stworzyć modele o odpowiedniej sztywności przy zapewnieniu wystarczającego poziomu komfortu użytkownikom.

Założony efekt uzyskała poprzez złożenie gotowej bryły z odpowiednio zaprojektowanych kształtów: szerokich w poziomie w obszarach wpływających na komfort oraz wąskich i podłużnych w osi pionowej dla zapewnienia wymaganej sztywności. Ogromną rolę przy tworzeniu tak skomplikowanych kształtów odegrał druk 3D, który pozwolił w krótkim czasie na ich wykonanie.

Elementy mające zapewnić duży komfort użytkownikowi projektowane a następnie drukowane 3D były w taki sposób, by mogły z łatwością uginać się pod ciężarem człowieka. Projektantka wzorowała się tutaj na plastrze miodu ułożonym poziomo jeden na drugim. Elementy nośne, choć stworzone z tego samego materiału, zaprojektowane zostały w sposób gwarantujący wysoką sztywność przy nacisku – zaprojektowano jest z wąskich i wysokich linii.

Cały projekt został wydrukowany w 3D przy użyciu nylonu, a sama technologia druku 3D pozwoliła na znaczną redukcje potrzebnego do użycia materiału.

Liliana zamierza w dalszym ciągu rozwijać i udoskonalać swój projekt przy użyciu druku 3D, co zaowocuje z pewnością równie ciekawymi i nowatorskimi wyrobami.