Precyzyjne części zamienne

Precyzyjne części zamienne wykonywane metodą druku 3D

Często występują awarie urządzeń, w których uszkodzeniu uległ jeden niewielki element typu koło zębate, wspornik lub niewielka tulejka wykonana z tworzywa sztucznego. Awaria taka choć wydaje się błaha powoduje zatrzymanie całej maszyny. W większości przypadków producent urządzenia nie sprzedaje pojedynczego elementu wewnętrznego urządzania, które uległo awarii i zmuszeni jesteśmy na zakup całej nowej części. Z pomocą w takich przypadkach może przyjść precyzyjny druk 3D.

Jak wygląda proces odtwarzania części zamiennej za pomocą druku 3D

Pierwszym etapem wykonania części zamiennej jest stworzenie modelu 3D. Cyfrowy model 3D jest wymagany do wytworzenia fizycznego modelu metodą druku 3D. Może zostać on wykonany na podstawie dostarczonej przez klienta uszkodzonej części. Przeważnie uszkodzona jest tylko część danego elementu i na podstawie pozostałej bryły można odtworzyć brakujący element. Drugą metodą jest dostarczenie elementu który nie jest uszkodzony. Jest to możliwe jeśli klient zdecyduje się na stworzenie części zamiennej w momencie gdy  nie nastąpiła jeszcze awaria. Kolejnym sposobem jest wymontowanie nieuszkodzonej części z podzespołu który działa poprawnie, jest to możliwe gdy mamy kilka takich samych urządzeń a jeden z nich uległ awarii. Gdy model 3D jest już gotowy i nie posiada błędów, możliwy jest jego transfer do drukarki 3D i wykonanie fizyczne. Z jednego modelu 3D można wydrukować nieskończenie wiele takich samych elementów, a co więcej model można poddać skalowaniu i uzyskać wyroby o różnych wielkościach.

Jakiego rodzaju części zamienne można wykonać na drukarce 3D?

Drukarka 3D wykona obiekty wielkościowo odpowiadające jej platformie roboczej. Wielkość platformy może zmieniać się w zależności od technologii druku 3D. Dla większych elementów rozwiązaniem może by klejenie wydrukowanych części w jeden większy wyrób. Miejsca klejenia zawsze będą miały niższą odporność mechaniczną i należy to wsiąść pod uwagę na etapie zlecenia usługi. Największą zaletę można dostrzec w obiektach niewielkich o skomplikowanej budowie. W tego typu obiektach zalety precyzyjnego druku 3D widać najlepiej. Druk 3D w technologii MJP może wykonać niewielkie detale z wysoką dokładnością i przystępną cenną. Dodatkową zaletą jest również krótki czas wykonania takiego wyrobu.

Przykład drukowanych 3D części zamiennych

Elementy zamienne wykonane metodą druku 3D
Wizualizacja zamienników wykonywanych metodą druku 3D

Często zlecenie wykonania elementów zamiennych metodą druku 3D polega na odtworzeniu dystansu,koła zębatego, elementu mocującego lub bariery mechanicznej. Druk 3D MJP najlepiej sprawdza się przy wykonywaniu, precyzyjnych niewielkich elementów. Dla tego typu wyrobów MJP zapewnia wysoką jakość i niską cenę. Dodatkową zaletą jest możliwość wykonaniu kilku takich samych elementów i stworzenie zapasowych części zamiennych, które będzie można użyć podczas przyszłych awarii maszyny.