Stół próżniowy wykonywany metodą frezowania CNC
Jednym z akcesoriów, które znacznie podnoszą możliwości frezarki CNC jest stół próżniowy. Stół ten umożliwia łatwe i stabilne mocowanie materiału bez użycia dodatkowych zacisków. Właściwością która charakterystyczna jest dla tego rozwiązania jest to, że obrabiany blok materiału trzymany jest przez próżnie jedynie od spodniej części. W rezultacie stół próżniowy pozwala na obróbkę materiału z 5 stron podczas jednego zamocowania.
Jak wykonywane są stoły próżniowe?
Większość pracy w procesie tworzenia stołu próżniowego wykonywane jest przez 3 osiową frezarkę CNC. Dodatkowo otwory tworzone są za pomocą wiertarki sterowanej numerycznie i automatycznej gwinciarki. Stół próżniowy składa się z 2 płyt aluminiowych. Płyta dolna o wymiarach 489 x 249 mm posiada otwory mocujące stół próżniowy do blatu roboczego maszyny, złącze na przewód odsysający powietrze oraz wyfrezowane kanały doprowadzające próżnie do płyty górnej. Każdy kanał próżni otoczony jest zewnętrznym rowkiem, w którym znajduje się uszczelka zapobiegająca dostaniu się powietrza do kanału. Płyta górna posiada 9 wyjść próżniowych i składa się z ponad 400 wyfrezowanych kwadratów, które umożliwiają zamontowanie uszczelki i ograniczenie powierzchni działania próżni. Kanały próżniowe w płycie górnej posiadają gwinty. Pozwala to na zatkanie nieużywanych w danej obróbce kanałów próżniowych poprzez użycie śruby z gumową uszczelką. Płyta górna posiada wymiary 429 x 249mm. Dodatkowymi elementami wyposażenia stołu próżniowego są gwintowane otwory na ścianach bocznych, które umożliwiają zamocowanie podkładek pozycjonujących. Jest to właściwość znacznie podnosząca komfort pracy i szybkość pozycjonowania materiału przy obróbce wielkoseryjnej.
Akcesoria do stołów próżniowych
By rozszerzyć możliwości stołu próżniowego można wyposażyć go w kilka akcesoriów, które przyspieszą i ułatwią obróbkę aluminium przy jego użyciu. Pierwszym akcesorium są otwory gwintowane w czole stołu, otworu takie umożliwiają zamocowanie uchwytów i pozycjonerów co może przełożyć się na łatwiejszy sposób mocowania materiału na stole. Drugim akcesorium są otwory gwintowane na bocznych ścianach stołu. Otwory te umożliwiają dodanie do stołu ograniczników brzegowych a wiec dodają możliwość szybkiego ustawienia materiału wzdłuż krawędzi stołu. Trzecim dodatkiem do stołu próżniowego są dystanse próżniowe. Najczęściej wykonywane są one w postaci kostek o zdefiniowanych wymiarach. Dystans posiada w sobie kanały próżniowe. Umieszcza się go bezpośredni na stole próżniowych a obrabiany materiał na dystansie. Dzięki temu, że dystans będzie miał mniejsze wymiary w osiach XY niż obrabiany materiał to operator otrzymuje możliwość obróbki materiału z 5 stron na jednym zamocowaniu.
Frezowanie stołów próżniowych podsumowanie
Zapraszamy do kontaktu w temacie frezowania CNC stołów próżniowych. Posiadamy możliwości wykonania stołów próżniowych o różnych rozmiarach i właściwościach dostosowanych do potrzeb klienta. Czas wykonania stołu próżniowego zależy od jego wielkości, ilości zleceń w kolejce oraz ilości akcesorów. Średni czas wykonania stołu próżniowego wynosi 3 tygodnie.