Precyzyjny DRUK 3D

Druk 3D Większości osób kojarzy się z żyłkowymi i tanimi drukarkami 3D. Dużo mniej poznana przez świat inżynierów jest technologia precyzyjnego druku 3D, która w znacznie większym stopniu może być zastosowana na skalę przemysłową i profesjonalną. W tym artykule wyjaśniamy czym jest precyzyjny druk 3D.

Co to jest precyzyjny druk 3D?

Na obszar druku 3D składa się wiele technologii, które charakteryzują się różnymi możliwościami. Dla precyzyjnego druku 3D kluczowymi parametrami będą: dokładność wykonanych wyrobów, gładkość powierzchni i wysoka powtarzalność. Jedną z niewielu technologii, która spełnia te wytyczne jest Multi Jet Printing (MJP). Jest to niezwykle dokładna metoda wytwarzania prototypów z żywicy utwardzanej światłem UV. Grubość warstwy w MJP jest ustalana przez operatora drukarki 3D i może wynosić nawet 16 um. To sprawia, że precyzyjny prototyp wykonany tą technologią nie będzie miał widocznych gołym okiem warstw nakładanego materiału.

Dlaczego tak mało jest informacji o precyzyjnym druku 3D?

druk 3D
Precyzyjny druk 3D

W Internecie, a w szczególności w jego polskiej wersji językowej jest niewiele informacji poświęconych tematowi precyzyjnego druku 3D. Jest to dość dobre odzwierciedlenie rynku druku 3D który mamy w Polsce. W naszym kraju znaczna większość firm usługowych posiada budżetowe drukarki 3D w technologii FDM , a to bezpośrednio przekłada się na dużą ilość artykułów opisujących to rozwiązanie. Firmy w swoich artykułach publikowanych w Internecie opisują używane przez siebie technologii, a więc te na których się znają i które posiadają. Na krajowym rynku można policzyć na palcach jednej ręki firmy posiadające drukarkę 3D która umożliwia wykonanie precyzyjnego wydruku 3D w technologii MJP, tak mała ilość firm posiadających profesjonalnych sprzęt często nie jest wstanie przebić się na pierwszy plan przy tak licznych ofertach na wydruk FDM.

Jaki jest koszt zakupu i utrzymania drukarki wytwarzającej precyzyjne prototypy?

Koszt zakupu profesjonalnej drukarki 3D jest kilkunastokrotnie wyższy od kosztu zakupu drukarki 3D w technologii FDM. Dla przykładu cena drukarki w technologii MJP może odpowiadać cenie, którą należy zapłacić za 150 drukarek 3D wytwarzających wyroby w technologii FDM. Koszt utrzymania profesjonalnej drukarki 3D jest również nieporównywanie wyższy. Do profesjonalnej drukarki 3D nie kupimy zamiennej części na popularnym serwisie aukcyjnym, dlatego że jej tam nie ma ale również dlatego, że jej niska jakość wykonania może obniżyć końcową dokładność maszyny. Dużym kosztem utrzymania precyzyjnej drukarki 3D jest również serwis, który nierzadko musi przybyć do maszyny z zagranicy, a sama naprawa maszyny może trwać kilka dni.

Materiał dedykowany do precyzyjnej drukarki 3D w technologii MJP również musi być sprowadzany ze sprawdzonego źródła. Materiał musi być wolny od zanieczyszczeń i posiadać odpowiedni skład chemiczny, w przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia głównej części maszyny czyli głowicy. Wysokie ceny zakupu i utrzymania z jednej strony odstraszają firmy świadczące usługi druku 3D od zakupu tego typu maszyn, z drugiej strony powodują wyższą cenę wydruków 3D wykonywanych tą metodą, natomiast jakość otrzymanych wyrobów z nawiązką rekompensuję cenę zakupu i utrzymania maszyny.

Gdzie stosowany jest precyzyjny druk 3D?

Głównym zastosowaniem precyzyjnego druku 3D są prototypy wykonywane na potrzeby szeroko rozumianego przemysłu. Technologia MJP wykona precyzyjny wzorzec obudowy, przekaźnika, stycznika itp. Drugim zastosowaniem jest oprzyrządowanie precyzyjnych czujników elektronicznych i optoelektronicznych. Dzięki wysokiej rozdzielczości oferowanej przez Multi Jet printing inżynier może wykonać oprzyrządowanie dostosowane do światłowodów, modułów laserowych oraz innych czujników optycznych. Trzeci obszar użyteczności precyzyjnego druku 3D to wszelkiego rodzaju obiekty niewielkich rozmiarów. MJP doskonale sobie radzi z wytwarzaniem produktów o wielkościach gabarytowych liczonych w pojedynczych milimetrach. Dodatkowo precyzyjny druk 3D sprawdzi się równie dobrze w branżach nie przemysłowych takich jak: precyzyjne ozdoby, figurki, modele architektoniczne.