Frezowanie tworzywa sztucznego POM-C

Frezowanie CNC POM-C

Tworzywo sztuczne Poliacetal popularnie zwane POM-C jest jednym z najczęściej obrabianych materiałów na frezarkach CNC. Swoją popularność zawdzięcza właściwością obróbczym i stabilności wymiarowej. POM-C jest tworzywem sztucznym najlepiej poddającym się obróbce skrawaniem. Materiał ten można obrabiać w bardzo szerokim zakresie obrotów wrzeciona i posuwów maszyny. POM-C stosuje się do wytwarzania precyzyjnych części maszyn, łożysk ślizgowych, obudów, uszczelek itp. Materiał ten występuje w dwóch wariantach kolorystycznych. Naturalnym (biały) oraz czarnym.

Jak obrabia się tworzywo sztuczne Poliacetal POM-C?

POM-C jest tworzywem bardzo dobrze współpracującym z maszyną podczas obróbki skrawaniem, niemniej jednak, jak przy obróbce każdego rodzaju tworzywa należy uważać na jego temperaturę podczas obróbki. Tworzywo sztuczne podczas frezowania CNC nagrzewa się, a wraz ze wzrostem temperatury spada jakość obrabianej powierzchni i pojawia się efekt topnienia materiału. By uniknąć problemów z temperaturą, tworzywa powinno obrabiać się z dużymi prędkościami frezem 1 piórowym, który odprowadzi ciepło obróbki poprzez wióry.

Mocowanie tworzywa sztucznego POM-C do obróbki skrawaniem

Mocowanie przygotowanego do frezowania CNC tworzywa powinno być dopasowane do wielkości obrabianego kawałka materiału i kształtu detalu. Przy produkcji jednostkowej lub małych detalach POM-C może być mocowany w imadle maszynowym. W tym sposobie mocowania należy szczególną uwagę zwrócić na docisk szczęk imadła do materiału. Zbyt duża siła nacisku może spowodować wygięcie tworzywa sztucznego oraz wprowadzić odkształcenia w całej bryle materiału. W efekcie po frezowaniu CNC i wyjęciu z imadła wymiary obrobionego detalu mogą nie być prawidłowe. Przy detalach o większej powierzchni lub seryjnej produkcji POM-C może z powodzeniem być obrabiany poprzez zamocowanie na stole próżniowym. Ten sposób mocowania nie wprowadza bocznych naprężeń w tworzywie i nie wpływa na pogorszenie wymiarów końcowych wykonywanego detalu. Kolejną możliwością zamontowania tworzywa sztucznego jest jego montaż na frezarce CNC za pomocą kleju tylu super glue. Jest to metoda stosowana najczęściej w celu wykonania prototypu i nie nadaje się do wykonywania produkcji seryjnej. Podczas stosowania mocowania materiału na klej z bardzo duża uwagę należy dobierać parametry obróbki gdyż ten typ mocowania nie zapewnia dużej siły trzymania.

Przykład wykonania obudowy z tworzywa sztucznego POM-C metodą frezowania CNC

Tworzywo sztuczne POM-C obróbka skrawaniem
Przygotówka materiał POM C

Przed rozpoczęciem pracy na frezarce CNC należy zaplanować cały proces obróbki.

Trzeba uwzględnić sposób mocowania materiału w maszynie. Wyznaczyć ścieżkę narzędzia. Zdecydować iloma i jakimi frezami zostanie przeprowadzona obróbka. To pozwoli na obliczenie wymiarów przygotówki, która musi zostać odcięta z arkusza tworzywa sztucznego do odpowiednich wymiarów.

Frezowanie CNC tworzyw sztucznych POM-C
Frezowanie CNC tworzywa sztucznego POM C

Po poprawnym zamocowaniu tworzywa sztucznego we frezarce CNC przechodzimy do wykonania Gkodu. Pierwszy etap to splanowanie górnej płaszczyzny bloku materiału. Następnie odbywa się zgrubna obróbka zewnętrznych obrysów obudowy, po której wykonywany jest przejazd wykańczający. Trzeci krok frezowania tworzywa sztucznego POM-C to wykonanie wnętrza obudowy.

POM-C planowanie obróbka tworzywa
Planowanie tworzywa POM C

Po zakończeniu wcześniejszego etapu obróbki, tworzywo sztuczne jest wyjmowane z imadła i mocowane ponownie w celu umożliwienia odcięcia nadmiaru materiału, który pozostał po wcześniejszej obróbce. Odcięcie wykonywane jest metodą planowania. Ta operacja ustala też ostateczną grubość obudowy i tworzy powierzchnie zewnętrzną detalu.

Grawerowanie napisów na tworzywach sztucznych
Grawerowanie napisów na tworzywach sztucznych

Ostatnim etapem obróbki w tym projekcie jest wykonanie napisów na obudowie. Grawer wykonywany jest na uprzednio splanowanej, płaskiej powierzchni. Grawer został wykonany na głębokość 0.2mm. Na tym etapie możliwe są również do wykonania w obudowie otwory, jednak ten projekt ich nie przewidywał.

Obudowa z tworzywa sztucznego wykonana metodą frezowania CNC
Obudowa z tworzywa sztucznego wykonana metodą frezowania CNC

Po wykonaniu wszystkich etapów frezowania tworzywa sztucznego POM- C otrzymaliśmy gotową obudowę wykonaną według projektu 3D. Obudowa posiada wewnętrzny grawer (siatkę) oraz zewnętrzny (napisy). Obudowa z POM-C mogła by zostać dodatkowo wyposażona w otwory na złącza, wentylacyjne oraz miejsca mocowania elektroniki. Cały proces obróbki obudowy trwał około 30 minut. Przy produkcji seryjnej lepszym rozwiązaniem w pierwszym etapie pracy było by użycie stołu próżniowego, który pozwolił by na wytworzenie większej ilości obudów z POM-C podczas jednego cyklu frezowania CNC.

Usługi frezowania tworzyw sztucznych w tym POM-C

Jeśli potrzebujesz wykonać prototyp lub serię produkcyjną w tworzywa sztucznego, w szczególności z materiału POM-C wyślij do nas zapytanie ofertowe. Do zapytania dołącz model 3D części do wykonania oraz ilość potrzebnych egzemplarzy. Oferujemy krótki czas przygotowania oferty i realizacji zlecenia.