Frezowanie płyt kompozytowych Dibond

Tworzywo sztuczne Dibond

Dibond to materiał kompozytowy składający się z dwóch (zewnętrznych) warstw aluminium oraz środkowej wykonanej z polietylenu. Warstwy zewnętrze mają grubość 0.3mm. Materiał dostępny jest w szerokiej gamie kolorów, a dzięki połączeniu aluminium i tworzywa sztucznego może być wyginany. Materiał Dibond dobrze nadaje się do obróbki frezowaniem CNC. Prawidłowo ustawione parametry obróbki CNC wygenerują gładką krawędź i uwidocznią obrabiane detale.

Dibond stosowany jest do tworzenia różnego rodzaju tabliczek, logo, znaków. Dzięki zewnętrznym aluminiowym warstwą posiada dużą odporność na warunki atmosferyczne.

Frezowanie CNC materiału Dibond

Frezowanie CNC płyty kompozytowej Dibond

Jak wygląda proces obróbki płyt kompozytowych Dibond?

Do wykonania usługi frezowania CNC płyt kompozytowych niezbędny jest komputerowy model projektu, na podstawie którego zostanie wygenerowana ścieżka narzędzia. Plik projektu może być wygenerowany w formacie 3D: step lub 2D: dxf.

Na podstawie pliku projektu, programista CNC tworzy ścieżkę narzędzia z parametrami dopasowanymi do obrabianego materiału: płyta kompozytowa Dibond. Prostsze projekty wykonywane są jednym frezem dopasowanym do szczegółów danej obróbki. W przypadku bardziej złożonych elementów, płyty kompozytowe obrabiane są frezami o różnej średnicy w celu zoptymalizowania czasu obróbki i wykonania wszystkich szczegółów zlecenia.

Najczęściej płyty Dibond obrabiane są na stole próżniowym, który zapewnia stabilne i szybkie mocowanie płyty kompozytowej do stołu roboczego maszyny. To z kolei oznacza szybką wymianę materiału i możliwość wykonania wielu wyrobów w krótkim czasie.

Czas trwania obróbki płyt kompozytowych Dibond uzależniony jest od wymaganych do wycięcia kształtów, ich skomplikowania oraz głębokości obróbki. Elementy posiadające dużo niewielkich wymiarów szczegółów będą obrabiane frezem o mniejszej średnicy co wydłuży czas obróbki. Usługi frezowania CNC w materiale Dibond realizujemy dla pojedynczych, prototypowych wyrobów jak i dla serii produkcyjnych. Zapraszamy do kontaktu w temacie frezowania płyt kompozytowych.