Obudowy czujników optoelektronicznych
Czujniki optoelektroniczne charakteryzują się niewielkimi wymiarami co determinuje wymiary ich obudów. Osłony projektowane do użytku z czujnikami optoelektronicznymi muszą być wykonane z dużą precyzją i stabilnością wymiarową. Metodą wytwarzania wyrobów, która idealnie nadaje się do tego typu rozwiązań jest precyzyjny druk 3D.
Jak druk 3D może zostać wykorzystany z czujnikami optoelektronicznymi?
Druk 3D może w znaczący sposób ułatwić montaż diod laserowych oraz innego typu osprzętu optoelektronicznego. Za pomocą precyzyjnej drukarki 3D projektant może w prosty sposób stworzyć adapter do układu optoelektronicznego, który umożliwi łatwy montaż całego podzespołu. Dodatkowo wydrukowana 3D nakładka na sensor światłoczuły może ograniczyć jego pole widzenia lub umożliwić łatwy montaż filtra pasmowego.
Przykład wydrukowanych 3D adapterów do układów optoelektronicznych
Adaptery do urządzeń optoelektronicznych wykonywane w technologii precyzyjnego druku 3D – MJP charakteryzują się bardzo wysoką dokładnością wykonania co jest kluczowe w tego typu elementach. Dzięki drukowanym 3D akcesoriom do optoelektroniki możemy wykonać adapter umożliwiający zamontowanie sensora pod dowolnym kątem. Projektant może w łatwy sposób zaprojektować element który będzie przytwierdzany do obudowy. Bardziej zaawansowane aplikacje również nie są problem gdyż druk 3D umożliwi wykonanie nie tylko adaptera mocującego optoelektronikę ale również rozszerzy jego funkcje np. o możliwość zamontowania filtra optycznego.
Czy druk 3D może produkować akcesoria optyczne na skalę przemysłową?
Druk 3D kojarzy się z wytwarzaniem prototypów oraz pojedynczych egzemplarzy. W przypadku akcesoriów do optoelektroniki jest inaczej. Metoda precyzyjnego druku 3D pozwala na wykonywanie jednocześnie wielu elementów na jednej platformie roboczej. W przypadku optoelektroniki, gdzie drukowane 3D elementy będą niewielkich rozmiarów oznacza to, że na platformie roboczej zmieści się kilkadziesiąt wyrobów. Dodatkowym atutem będzie czas ich wykonania. Zależeć on będzie od wysokości drukowanych 3D elementów, które w dziedzinie optoelektroniki nie są duże. To oznaczać będzie, że pojedyncza platforma wykonana zostanie w ciągu kilku godzin. Biorąc wszystko co napisane powyżej pod uwagę. Precyzyjny druk 3D jest wstanie wykonać kilkadziesiąt / set drobnych elementów dedykowanych do różnego rodzaju urządzeń optoelektronicznych dziennie. Dodatkowo nie trzeba ponosić innych znaczących kosztów typu forma wtryskowa.
Druk 3D podzespołów do optoelektroniki
Zapraszamy do kontaktu w celu omówienia większej ilości szczegółów. Z wielką radością wyjaśnimy wszystkie zagadnienia związane z drukiem 3D i jego zastosowaniu w optoelektronice. Oferujemy usługę wydrukowania 3D elementów dedykowanych do pracy z układami optycznymi oraz posiadamy możliwość ich zaprojektowania.