Render 3D

Renderowanie a render

Renderowanie to proces generowania realistycznego wyglądu modelu 3D przy użyciu programu komputerowego. Otrzymany efekt, zapisany jako zdjęcie nazywany jest renderem. Plik wynikowy może być generowany w różnych formatach, w zależności od programu użytego do renderowania. Najpopularniejsze rozszerzenia renderów to .jpeg oraz .png. Twórca renderu ma możliwość ustawienia zadanej rozdzielczości końcowego zdjęcia, tak by otrzymać zdjęcie o określonych wymiarach.

Jakie właściwości może posiadać render?

Zdjęcie wyrenderowane może w znaczący sposób różnić się wyglądem od widoku modelu 3D sprzed renderowania. Dzieje się tak dzięki licznym akcesoriom dostępnym podczas renderowania. Najważniejsze opcje renderu to:

Render 3D
Render 3D Choppera

Zacienie – zmiana koloru w zależności od naświetlenia danej powierzchni

Tekstura – renderowane materiały posiadają detale odwzorowujące rzeczywisty materiał

Cień – możliwość dodania lub usunięcia cienia rzucanego przez model 3D na otoczenie

Odbicia światła – render pozwala na włączenie i zmianę intensywności odbicia światła przez powierzchnię modelu 3D

Rozmycie tła – podczas renderowania programista może ustawić ostrość danej powierzchni i rozmycie tła

Transparentność – Nadanie odpowiedniego materiału modelowi 3D spowoduje, że jego wygląd zostanie wykonany w transparentności z  możliwością obejrzenia jego wewnętrznych cech.

Ile czasu trawa wykonanie renderu?

Proces tworzenia renderu jest za każdym razem inny. Należy go podzielić na dwa etapy. W pierwszym programista dobiera efekty sceny (światło, kąt kamery, cienie itp.) oraz nadaje modelowi 3D cechy materiału który ma zostać zasymulowany. Drugi etap to praca programu 3D, który musi przekształcić zadane efekty w postać wyrenderowanego zdjęcia. Czas obu tych etapów zmienia się w zależności od ilości naniesionych efektów i końcowej rozdzielczości zdjęcia. Doświadczony programista jest wstanie wykonać i wyrenderować model 3D w czasie około 1 do 3 godzin.

Czy do wykonania renderu można użyć gotowej sceny?

Programy graficzne oferują domyślne jednorodne tło sceny, której kolor można edytować. Dodatkowo często wbudowane są także przykładowe sceny takie jak park, niebo itp. Jeśli podstawowe sceny oferowane przez program graficzny nie są odpowiednie dla użytkownika, ten zawsze może stworzyć własną, indywidualną scenę o preferowanym wyglądzie.

W jakim formacie powinien być model 3D przed renderowaniem?

Render 3D odbywa się na podstawie pliku w formacie .step. Dodatkowo należy dodać istotne dla renderowania informacje takie jak: materiał który ma być naniesiony ma model 3D. Preferencje co do tła. Materiał modelu 3D może być zapisany w pliku z modelem 3D lub dostarczony w formie opisu do treści zapytania.

Render 3D
Render 3D Choppera